NUK

NUK. Izprotot dzīvi.

Viss, kas Jums jāzina par dzemdībām

Kā es varu zināt, kad man sākas kontrakcijas, kāda veida dzemdības man ir piemērotākās, kas man palīdzēs? Atbildes uz šiem jautājumiem var būt Jums noderīgas.

Gatavojoties dzemdībām

Nodarbības grūtniecēm ir ļoti noderīgas un pieejamas no 20.grūtniecības nedēļas. Šajās nodarbībās galvenā uzmanība tiek veltīta, lai mentāli un fiziski sagatavotos lielajam notikumam. Jūs varēsiet apgūt pareizu elpošanas tehniku, kuru izmantot kontrakciju laikā, un veidus, kā vieglāk sadzīvot ar pārmaiņām ķermenī. Jūs varēsiet aprunāties ar pieredzējušām vecmātēm vai ārstiem, kas palīdzēs pārvarēt šaubas vai bailes, kuras Jums ir. Lielāko daļu nodarbību Jūs varat apmeklēt kopā ar savu partneri. 

Dzemdību sākums

Pazīmes, kas liecina par dzemdību sākumu, ir sekojošas: augļūdeņu noplūde, asiņošana vai regulāras kontrakcijas. Ritmisku dzemdes savilkšanos izraisa hormoni. Ja kontrakcijas turpinās vairāk nekā stundu ar piecu līdz desmit minūšu intervāliem, ir pienācis laiks doties uz plānoto dzemdību vietu vai zvanīt vecmātei, ar kuru noslēgts līgums par mājdzemdībām. 

Dzemdību norise

Dzemdības nosacīti iespējams iedalīt trīs fāzēs. Pirmā fāze, kad notiek dzemdes kakla atvēršanās, parasti ir visilgākā. Sākumā kontrakcijas ir mazsāpīgas un ar garākiem pārtraukumiem. Tad seko otrā fāze, kurā beidzot notiek ilgi gaidītā bērniņa ierašanās šajā pasaulē. Pēdējā fāzē notiek placentas un atlikušo augļūdeņu izvadīšana. Pēc tam Jūs varat atpūsties un sākt baudīt jauno lomu.

Sāpju mazināšana dzemdību laikā

Ikvienam ir zināms, ka dzemdības var būt sāpīgas - pat ļoti. Lielākoties sāpes atkarīgas no dzemdību norises un individuālā mātes sāpju sliekšņa. Sāpes var mazināt, ja ir izpratne un zināšanas par dzemdību procesu.  Tomēr tik un tā ievāciet informāciju par sāpju mazināšanas iespējām jau laicīgi. Sāpju atvieglošanai pieejami homeopātiski līdzekļi, dažādi atslābinoši vingrinājumi un akupunktūra, un, protams, pretsāpju medikamenti injekcijās vai epidurālā anestēzija (peridurālā anestēzija jeb PDA). Lai arī ko Jūs izvēlētos - iztikt bez sāpes mazinošiem medikamentiem līdz dzemdību beigām vai arī mazināt savas sāpes jau no sākuma - Jūsu viedoklim ir būtiska nozīme un tas jāņem vērā!

Dzemdību vietas izvēle

Ikviena bērniņa nākšana pasaulē ir ļoti indviduāls process, ko ietekmē dažādi faktori, tai skaitā arī dzemdību vieta. Izvēloties sev piemērotāku, nesteidzieties. Meklējiet informāciju un uzdod jautājumus par dzemdību iespējām ūdenī, īpašiem krēsliem, ķeizargriezienu veidiem, zīdīšanu un atbalsu, kā arī pieejamo pēcdzemdību aprūpi. Jūs varat izvēlēties mājdzemdības pazīstamos apstākļos, dzemdības privātā, vecmāšu vadītā iestādē, kur ir mājīga atmosfēra, vai dzemdības slimnīcā, kur būs pieejama medicīniskā palīdzība. Ja grūtniecības laikā ir bijuši kādi sarežģījumi vai iznēsājat dvīņus, ieteicams dzemdēt slimnīcā.

Mazuļa pirmā ēdienreize

Jaundzimušā zīšanas un norīšanas refleksi savu maksimumu sasniedz divu stundu laikā pēc piedzimšanas. Ja Jūs noliekat mazo uz sava vēdera, viņš ar ožas palīdzību atradīs Jūsu krūti un labāko zīdaiņu pārtiku pasaulē. Raudāšana šajā procesā ir ļoti noderīga. Tā palīdz atbrīvoties hormoniem, kas ir vitāli nepieciešami zīdīšanai. Bailes un stress var apgrūtināt zīdīšanu gan mātei, gan mazulim. Tāpēc saglabājiet mierīgu prātu un aprunājieties ar zīdīšanas konsultantu. Daudzās slimnīcās konsultācija par zīdīšanu ietilpst pēcdzemdību aprūpē. Pat tādos gadījumos, kad zīdīšanas sākums nav visveiksmīgākais, pieredze rāda, ka praktiski ikviena māmiņa var zīdīt. Tāpēc Jums nav par ko uztraukties!

Izprotot savu mazuli

Jūsu jaundzimušais bērniņš jau ir personība. Viņš var spārdīties, raudāt, gulēt un justies izsalcis, kad un cik ilgi vien pats vēlas. Lai izveidotu ciešu saikni ar savu bērnu, svarīgi ir veltīt laiku, lai viens otru labāk iepazītu. Drošākais veids, kā to paveikt, ir pavadīt pēc iespējas vairāk laika kopā jau no paša sākuma. Pavisam drīz jau Jūs izpratīsiet bērniņa raidītos ķermeņa signālus un radīto skaņu nozīmi. Un arī Jūsu mazais pēc Jūsu balss tembra un pieskāriena varēs noteikt, kā Jūs jūtaties. Jo labāk Jūs viens otru saprotat, jo veiksmīgāk padodas zīdīšana.